Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Zajęcia dodatkowe dla dzieci Łódź

Zajęcia dodatkowe dla dzieci Łódź

Od kiedy zajęcia dodatkowe dla dziecka?

W życiu praktycznie każdego dziecka pojawia się okres, kiedy chce ono pogłębiać wiedzę, mieć możliwości nauki nowych, fascynujących je rzeczy, które niekoniecznie są objęte szkolnym materiałem. Jeżeli nasze dziecko mówi głośno i wyraźnie o swoich fascynacjach, widzimy, że próbuje samo zdobywać wiedzę lub doświadczenie w danym temacie, powinniśmy się zastanowić, czy nie jest to najlepszy czas na to, aby zaproponować mu popołudniowe zajęcia dodatkowe popychając je w jakimś kierunku rozwoju. Pamiętajmy, jednak, że fascynacje, pasje i hobby w życiu dziecka, to szereg zmieniających się po sobie tematów. Należy podejść więc do tego odpowiednio. Przede wszystkim porozmawiać na temat tego, czy dana rzecz w rzeczywistości go fascynuje, czy zainteresowanie jest spowodowane tylko chwilową ciekawością wzbudzoną na przykład przez rówieśników. Jeżeli dziecko bardzo chce spróbować swoich sił w sporcie czy nauce, może warto wysłać je na krótki kurs czy lekcje próbne, zanim zdecydujemy się na długoterminowe warsztaty. Pamiętajmy też o jednej ważnej kwestii. Maluch ma prawo do zmiany hobby, a my znów nie mamy prawa z tego powodu wyrażać niezadowolenia czy krytykować. W przeciwnym razie, nawet największe marzenia nasze dziecka, mogą zacząć być przed nami ukrywane, z powodu niskiego poczucia własnej wartości i ważności jego zainteresowań. A to nie jest sytuacja pozytywnie wpływająca na rozwój emocjonalny i poczucie bezpieczeństwa.

Wiedząc już mniej więcej jak zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny pociechy, popatrzmy na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Łódź pozwala najmłodszym mieszkańcom na wiele możliwości.

Wyrażanie siebie przez sztukę

Jak wspomnieliśmy już o rozwoju emocjonalnym to pójdźmy dalej w kierunku empatii, wyrażania siebie i swoich myśli, i wrażliwości. Zajęcia dodatkowe dla dzieci, które pojawiają się praktycznie zawsze to zajęcia plastyczne. Wbrew pozorom nie są to warsztaty które wyłącznie bawią albo rozwijają już widoczne talenty. Przekładanie swojej kreatywności na kartkę papieru i nie tylko, rozwija na wiele sposobów. Uwrażliwia, daje poczucie satysfakcji ze skończonego dzieła, pozwala wczuć się w innych, jak i uwalnia fale kreatywności. Poznawanie kolejnych technik otwiera na świat, poprawia zdolności manualne i psychoruchowe u najmłodszych.  W przypadku nastolatków zajęcia plastyczne pozwalają na uwolnienie burzy emocji. Studio Plastyczne Indygo w Łodzi daje wyjątkowe możliwości uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach przez dzieciaki i młodzież w różnym wieku.

Nauka języków obcych

Jak nie zajęcia twórcze, to poznawanie nowych możliwość lingwistycznych! To, że zajęcia językowe dla dzieci są popularne nie da się ukryć. Wynika to z faktu, że rzeczywiście nauka języków, obcych słówek, komunikacji z innymi wspomaga wszechstronny rozwój dziecka. Pozwala na uaktywnienie się pewnych obszarów mózgu odpowiedzialnych za łatwiejsze przyswajanie wiedzy i techniki pamięciowe. Ponadto obcowanie z językiem obcym od najmłodszych lat poprawia zdolność skupienia się, wyrażania, a także rozwija społecznie. Znajomość języków obcych jest też podstawą obecnego rynku pracy i większości stanowisk w zglobalizowanych – międzynarodowych firmach. Kursy języka angielskiego dla dzieci w Łodzi w Szkole Językowej Be Smart dają możliwości uczestnictwa w zajęciach w małych grupach, dostosowanych do wieku i poziomu znajomości języka.

Gotowanie?

Ciekawe zajęcia dodatkowe dla dzieci, które nie są takie „zwyczajne”? Co powiecie na szkołę gotowania? Niby zwyczajna czynność, ale ostatnio staje się hitem! Mały kucharz to nie tylko umiejętność przygotowania dań, którymi można podzielić się z rodziną (a już samo to przynosi mnóstwo satysfakcji!), ale też wiele innych ciekawych informacji i doświadczeń. Pobudzane są zmysły zapachu, smaku, wzroku, wdrażane pewne podstawy chemii i fizyki, omawiane ciekawostki i informacje dotyczące innych kultur w różnych zakątkach świata. Dzieci uczą się nie tylko jak gotować, ale i co, po to by było smacznie, zdrowo i kompleksowo. Brzmi jak idealne zajęcia dla Twojego dziecka? W Łodzi, tego typu zajęcia możemy odnaleźć w Art Cook – Studium Młodego Kucharza.

Aktywność na wiele sposobów

A może trochę ruchu wraz z relaksem i uwolnieniem emocji? Jak to połączyć? Hasło brzmi: Capoeira! To połączenie tańca i sztuki walki to niesamowita, wręcz magiczna mieszanka, która wspomaga rozwój fizyczny, dba o prawidłową postawę, pozwala rozładować emocje, a dodatkowo wspomaga rozumienie siebie, swojego ciała i możliwości. Dodatek muzyki uwrażliwia, wspomaga harmonię całego ciała, działa relaksująco. W wersji dla dzieci, nieco uproszczony taniec, rytmika, sztuka poruszania się i język portugalski, czyli zajęcia popołudniowe w Capoeira School.

Tworzenie nowych rozwiązań

Wracając do zajęć uaktywniających mózg pod kątem nauki, zapamiętywania, logicznego i analitycznego myślenia proponujemy warsztaty programowania dla dzieci w naszej szkole Zaprogramowani.com. Nauka kodowania staje się elementarną potrzebą najmłodszego pokolenia ze względu na choćby prognozy dotyczące przyszłego rynku pracy. My zdajemy sobie z tego sprawę i uczymy programowania w taki sposób, aby edukacja była połączona z zabawą, a nauka kodowania z szeregiem innych umiejętność. Wśród nich możemy wymienić takie jak łatwiejsze rozwiązywanie problemów, kreatywność i projektowanie, umiejętności komunikacyjne i społeczne, empatia oraz pobudzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za naukę i techniki pamięciowe. Po więcej informacji zapraszamy tutaj.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

A może lepiej zadać sobie pytanie, pod wpływem czego nie wybierać zajęć, na które ma uczęszczać nasze dziecko? Tu jako pierwsze należy spojrzeć na siebie. Czy aby na pewno my – rodzice nie traktujemy naszego potomka jako młodszą wersję siebie i nie narzucamy mu aktywności, które nas interesowały w jego wieku, a jego już niekoniecznie. Przerzucanie własnych hobby, zmuszanie do zainteresowania się naszymi fascynacjami albo wartościowanie na podstawie tego czy jego pasja jest taka jak i nasza, a tym samym najważniejsza jest wyjątkowo złym zachowaniem. Zachowaniem, którego każdy rodzic powinien unikać nie tylko w aspekcie doboru aktywności pozalekcyjnych ale także zrozumienia potrzeb. Dziecko jest indywidualną jednostką, która ma prawo być inna niż my. I to chyba najważniejsze o czym musimy pamiętać.


Komentarze

  1. Yo`ashia

    Gotowanie? Capoeira? Programowanie? Dlaczego jak ja byłam mała nie miałam takich możliwości???? 🙁 Chodziłam na akrobatykę i lekcję gry na keyboardzie. Z punktu widzenia czasu zdecydowanie były to fajne czasy, ale nie da się ukryć że chętnie wypróbowałabym opisane przez ciebie możliwości. Jak córa dorośnie (na razie ma 4,5 roku i nie chce jej zmuszać), to mam nadzieję że wybierze jakieś fajne zajęcia popołudniowe dla dzieci, a nie takie jak wszystkie koleżanki, czyli już teraz widzę że balet i skrzypce… Całe szczęście wdała się w mamusię i liczę na to że wpadnie kiedyś z radością na twarzy i pomysłem na informatykę albo coś nowego!

    Odpowiedz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *