Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Motywacja do nauki programowania.

Motywacja do nauki programowania.

Programowanie i jego wdrażanie od najmłodszych lat to temat rzeka, niejednokrotnie poruszany na forach, spotkaniach rodziców czy wszelakich targach edukacyjnych. Pomimo tego, że programowanie powinno być podstawą nauczania młodego, zaawansowanego cyfrowo pokolenia okazuje się, że nadal wielu z nas, rodziców niekoniecznie zdaje sobie sprawę tego, jak ważne są te umiejętności dla dziecka teraz, jak i w przyszłości.

Nauka programowania. Czy warto?

Odpowiednio dobrana nauka programowania dla dzieci rozwija na wiele sposobów. To o czym warto wspomnieć to między innymi fakt, iż rozpoczęcie nauki programowania od pierwszych lat szkoły podstawowej, nie oznacza dodatkowego, oderwanego od reszty przedmiotu nauczania, ale często działa ona jak swoisty stymulator mózgu, aktywując obszary odpowiedzialne za łatwiejsze przyswajanie wiedzy, pamięć i koncentrację. Wszystko, co potrzebne jest, aby dziecko doskonale radziło sobie z innymi szkolnymi przedmiotami. Ponadto poza bardziej oczywistymi dla wielu z nas kierunkami rozwoju myślenia ścisłego, logicznego i analitycznego, wspomaga ona także rozwój kreatywności, planowania, a nawet szeroko rozumianą komunikatywność i empatię.

Pasja, jaką może wzbudzać nauka programowania dla dzieci od najmłodszych lat, to także wielka szansa na to, że nasza pociecha wpadnie w wir edukacji, która zagwarantuje jej świetne możliwości pracy w przyszłości. Brak programistów już teraz jest jednym z najgłośniejszych tematów na rynku pracy. Nic nie zapowiada tego, żeby popyt na tego typu specjalistów miał się zmniejszać. Wręcz przeciwnie. Szacuje się miliony niezapełnionych programistycznych stanowisk już w okolicach roku 2030. Oznacza to, że osoby, które choć trochę zagłębiły się w programowanie, mają umiejętności i chęci ich rozwoju oraz chcą pracować na tego typu stanowiskach, mogą łatwo znaleźć dobrze płatną i cieszącą się szacunkiem pracę.

Jak rozpocząć naukę programowania?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak bardzo dziecko chce uczyć się programowania, biorąc pod uwagę, że w Polsce nadal nie weszło ono do kanonu podstawowego nauczania. Jeżeli nasza pociecha ma wątpliwości albo temat programowania nastręcza ich nam, zawsze można na początek postawić na strony i platformy zajmujące się szerzeniem informatycznych i programistycznych umiejętności wśród dzieci i młodzieży. Tego typu strony do nauki programowania dla dzieci pomagają im w podjęciu decyzji dotyczących rozwoju hobby, ale i mogą okazać się świetnym materiałem do rodzinnego spędzania czasu w sposób mądry i edukacyjny, a jednocześnie nastawiony na to, co dzieciaki lubią najbardziej, czyli cyfrową rozrywkę.

Kolejną wartą rozważenia propozycją są stacjonarne warsztaty programowania dla dzieci. Łódź jako jedno z wielu polskich miast, to także nasza szkoła, która od wielu lat uczy najmłodszych programistycznych umiejętności. Organizowane w ten sposób zajęcia pozaszkolne sprawiają, są najlepszym połączeniem efektywnej nauki wraz z rozrywką. Stały nadzór nauczyciela pomaga wyeliminować błędy i złe nawyki już od pierwszych dni nauki, a to przekłada się na efektywniejsze przyswajanie nawet skomplikowanych materiałów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *